sobota, 27 października 2012

Trudne tematy?

Drogi Rodzicu, Drogi Nauczycielu,
koniecznie przeczytaj ze swoim dzieckiem Dwa serca anioła!

Wojciech Widłak Dwa serca anioła (Media Rodzina 2011)

            Dwa serca anioła to bardzo interesująca propozycja dla młodszych dzieci. Narratorem opowiadania jest chory na serce chłopiec, który mimo bólu i cierpienia oraz długich pobytów w szpitalu pozostaje optymistą. Sam siebie nazywa Drakulą. Język opowiadania jest prosty i zrozumiały, styl pogodny i lekki. Dzięki temu autor rozładowuje napięcie związane z chorobą i jej przeżywaniem.
            Autor porusza tematy trudne, jak choroba czy śmierć. Umiera przyjaciel głównego bohatera, pan Felicjan. W książce znajduje się nawet prosty rysunek trumny i konduktu żałobnego. O tych poważnych rzeczach mówi się jednak normalnie, bez patosu. Książka uczy, co jest w życiu najważniejsze: rodzina, przyjaźń, zdrowie, spotkanie z drugim człowiekiem – aniołem…
            Dodatkową zaletą książki są niesamowite ilustracje Pawła Pawlaka, przypominające dziecięce rysunki. Strona graficzna harmonizuje z treścią opowiadania. Całość utrzymana jest w dwóch kolorach: czerwieni i granatu, symbolizujących krew, serce i tętnice, czyli życie. Zadbano o każdy szczegół – od okładki po kolor czcionki.
            Książka stanowi dobry punkt wyjścia do dyskusji na tematy niechętnie poruszane z dziećmi, jak choroba, śmierć czy pieniądze. Warto ją przeczytać i obejrzeć.

Pozdrawiam i zapraszam do współpracy,
Twoja Biblioteka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz